Zelená je farbou prírodného zázraku - chlorofylu, ktorý v rastlinách premieňa slnečnú energiu na bielkoviny, uhľohydráty, minerálne soli, vitamíny a enzými. Nachádzame ho predovšetkým v zelených listoch, steblách a plodoch rastlín. Všetky dary prírody by nemohli vzniknúť bez jeho pôsobenia v rastlinách. V liečiteľstve sa chlorofyl používa na osvieženie krvi a v lekárstve je okrem protizápalových a dezinfekčných účinkov cenený pre dezodoračné vlastnosti. Používa sa na osvieženie dychu a kloktanie.
Tento prírodný zelený pigment, podobný svojim zložením krvnému farbivu, je obsiahnutý v rastlinnej miazge, ktorá podporuje optimálne fungovanie tela. Pani Dr. Ann Wigmoreová, priekopníčka filozofie zelených potravín, v čase 1. svetovej vojny pozorovala svoju babičku, ako ošetruje ranených vojakov šťavou z obilných tráv. Po rokoch Ann ochorela na zápal hrubého čreva a všetko stavila na babičkinu liečbu. Žuvala listy trávy a vyliečila si nielen kolitídu, ale vrátila sa jej i pôvodná hnedá farba vlasov. V roku 1968 založila v Bostone liečebňu, kde pacientom podávala rastlinné šťavy a surovú šťavu. Mnohí jej pacienti rozprávali: „Lekári nás najprv operovali, potom ožarovali a napokon liečili chemoterapiou. Keď prehrali, poslali nás k Ann so slovami: Nedá sa nič robiť. Sami sa rozhodnite, či umriete v rukách šarlatánky alebo v našej odbornej starostlivosti. Akí len boli rozčarovaní, keď sme sa ako uzdravení opäť zaradili do spoločnosti.“
Dr. Ann ukázala cestu mladým nasledovníkom, ako je David Sandoval - prezident výrobnej spoločnosti Green Ways, ktorý niekoľko rokov pracoval na vytvorení najšetrnejšieho vylisovania a sušenia šťavy z lístkov mladého jačmeňa. Jeho 1 – 2 minútové sušenie pri 31ºC, zachováva, na teplo citlivé, živé enzými (viac ako 20 druhov). Vznikne tak 100%-ne čistý a nepasterizovaný prášok na prípravu živej šťavy s jemnou chuťou.
Samotný jačmeň je pestovaný organickým spôsobom, t.z. zásadne bez pesticídov a herbicídov, v oblasti prastarých vyschnutých sladkovodných jazier Utahu. Tisíce rokov boli minerálne látky z okolitých hôr splachované do jazera. Zároveň sa usadzovali organické zvyšky. Keď jazero vyschlo, pôda ležala stovky rokov v polopúštnej krajine ladom. Dnes ju obrábajú šetrným rotačným spôsobom. Lucerna sa pestuje striedavo s jačmeňom v súbežných pruhoch preto, aby v krajine nevznikla jednotvárna a neprirodzená monokultúra bez života. Lucerna dodáva pôde dusík, ktorý prirodzene zvýši obsah chlorofylu v listoch jačmeňa. Nadmorská výška 1500 m, na ktorej sa pestuje jačmeň, prispieva k vysokému obsahu bielkovín. Zalievanie minerálnou vodou z podzemných prameňov zaručuje sviežosť a čistotu tohto dynamického rastlinného organizmu.
Podľa výsledkov výskumu pomáha výťažok z mladého jačmeňa v boji s rôznymi chorobami vrátane artritídy, astmy, kožných problémov, obezity, chudokrvnosti, zápchy, impotencie, problémov krvného obehu, cukrovky, chorôb srdca, rakoviny, vysokej hladiny cholesterolu a problémov s obličkami.
Je to skutočne zázračný zelený nápoj z božej lekárne. Výhonky jačmeňa majú totiž tri kľúčové vlastnosti:
1. Prítomnosť jedinečného antioxidantu 2“-0-GIV, ktorý disponuje oveľa silnejšou antioxidačnou aktivitou ako alfa tokoferol (vitamín E).
2. Účinne tlmí zrážanie krvných doštičiek, čo je kľúčovým krokom k tvorbe trombov, aterosklerózy, srdcovocievnych ochorení a infarktu myokardu. Pri výťažku z mladého jačmeňa sú dokázané antitrombotické a protizrážanlivé účinky, ako aj účinky chrániace cievy.
3. Prítomnosť látok podporujúcich uvoľňovanie hormónu prolaktín (hrá dôležitú úlohu pri udržaní imunitného systému a rovnováhy v organizme).
Principiálne možno povedať, že Mladý jačmeň združuje ozdravné vlastnosti základných druhov zeleniny.
Mladý jačmeň obsahuje celý rad významných látok pre ľudský organizmus tak ako ich príroda namiešala. Zelené potraviny, ku ktorým lístky jačmeňa patria, sa vyznačujú výrazným obsahom ľahko vstrebateľného vápnika, železa, horčíka, mangánu, betakaroténu a zinku, bielkovín, aminokyselín, enzýmov a ďalších látok. Napríklad v porovnaní so pšenicou jačmeň obsahuje 25x viac draslíka, 37x viac vápnika, viac než dvojnásobok horčíka, 5x viac železa.
Mladý jačmeň - zelený nápoj s výrazne zásaditou povahou obnovuje acido-alkalickú rovnováhu. Pomáha tak pri prekyslení organizmu dôsledkom stresov a nesprávnej výživy. Je 2x účinnejší ako špenát, najucelenejšia zásadotvorná potravina. V USA je Mladý jačmeň Green Ways uznaný ako vhodná potravina pre diabetikov. Reguláciou zásaditosti upravuje priechod cukrov cez črevné steny, čím sa postupne normalizuje hladina cukru v krvi.
Obsahuje vitamíny, ktoré aktivujú enzýmy pomáhajúce pri prevencii chorôb a patologických stavov. Má vysoký obsah vitamínu C, E a vitamínov radu B: B1, B2, B3, B6, biotínu, kyseliny listovej, kyseliny pantotenovej a cholínu, príbuzného vitamínu B. V zelenom extrakte je aj superoxiddismutáza - likvidátor voľných radikálov, cytochrómoxidáza - enzým urýchľujúci oxidáciu a redukciu, transhydrogenáza - dôležitá pre tkanivo srdca, atď.
Pomoc v širokej škále chorôb ukazuje, že rastlinná miazga podporuje optimálne fungovanie tela a nezameriava sa na určité ochorenia ako lieky. Je zrejmé, že produkt, pôsobiaci proti obezite a ekzémom, rovnako ako proti srdcovým chorobám a rakovine, je buď neuveriteľne zázračný liek, alebo liek vôbec žiadny. Mladý jačmeň vykoná skutočný zázrak – pomôže telu, aby sa liečilo samo.
Stará múdrosť hovorí: „Ste tým čo jete!“. Predstavte si odvahu, silu a nadšenie rastlinky, ktorá musí pri klíčení preniknúť tvrdou zemou a ktorá vystiera k slnku svoje prvé zelené lístky! Vžite sa do rastliny, ktorá musí odolávať veľkým horským výkyvom denných a nočných teplôt. Práve odvaha, sila a nadšenie sú druhy energie, ktoré na nás podľa senzibilov z rastlín prechádzajú a ktoré dnes tak veľmi potrebujeme.
Jačmeň živil Egypťanov už 5000 rokov pred Kristom. V starej Číne ho považovali za symbol mužskej potencie a rímsky gladiátori stávkovali, keď im jačmeň odopierali. Dnes je extrakt z jačmeňa odpoveďou na nekvalitnú výživu predovšetkým kultúry fast-food. Ide vlastne tiež o fast-food, ale celkom prírodné a obsahujúce viac základných živín než iné potraviny. Zelené potraviny prospievajú zdraviu a udržujú vitalitu.
|