úvod recepty články   diskusia na stiahnutie kontakt
 
 
Nepokoušejte se nikdy posoudit něco, o čem nic nevíte. Nekritizujte nikdy něco slovy "Tomu nevěřím!" Je to totéž, jako byste řekli: "Nic o tom nevím a proto je to nesmysl".
Než označíte ně co za správné nebo nesprávné, za pravdivé nebo nepravdivé, nejdříve to prověřte. Zkušenost je daleko cennější než všechny řeči na světě.
Dr. Walker
hľadať:
 
 
 
 
  • 28.07.2009
    môžete si vypočítať svoje BMI a BMR index
  • 16.05.2009
    spúšťame diskusné fórum na FreshFood.sk
  • 05.05.2009
    spúšťame portál FreshFood.sk


 
 

-
Upozorni známeho na článok
DULA

Dula je za surova nejedlá avšak upravená chutí výborne.
Duly plody sú hruškového alebo guľového tvaru citrónovo žltej farby, dužina je tvrdá, chuť je silno aromatická, natrpklá, dá sa kompótovať, na prípravu želé, cukroviniek, muštov, sirupov a vín, vyhovujú jej teplé a výhrevné stanovištia s ľahkou až stredne ťažkou pôdou, bohatou na živiny, netrpí chorobami ani škodcami, iba za mimoriadne vlhkej jesene sa môže objaviť monilióza.

 

 

Duly sa podľa rôznych tvarov delia na jablkovité a hruškovité. Tie prvé majú suchú málo aromatickú dužinu červenkastej farby. Výraznejšiu chuť majú duly hruškovité. Sú mäkšie a používajú sa na prípravu pyré a rôsolu, čo umožňuje vysoký obsah pektínu. Oberajú sa až do konca novembra a mráz dokonca arómu ešte zvýrazňuje.

Dula patrí spoločne s jabloňami či hruškami do skupiny jadrovín. Rastie podobne ako hrušky alebo jablone a rovnako sa aj pestuje a tvaruje. Oproti nim však netrpí takmer žiadnymi chorobami či škodcami. Plody tvorí veľké, výrazne žlté, intenzívne voňajúce. Vhodné sú na kompótovanie, výrobu džemov a vynikajúcich páleniek, zvyknú sa tiež klásť do skríň so šatstvom, kde produkujú prírodnú veľmi príjemnú arómu.

Dula obyčajná je ker alebo nízky strom. Listy sú jednoduché s široko vajčíkovitou celookrajovou, dole chlpatou čepeľou. Dula kvitne v máji a júni nápadne veľkými bielymi alebo ružovými kvetmi. Dule sú žlté, riedko plstnaté malvice hruškovitého alebo guľovitého tvaru. Sú výrazne aromatické.

Kde ju nájdete: Pôvodnou pravlasťou dule je oblasť Iránu, Zakaukazska, Strednej Ázie, juhu Arabského polostrova. U nás je dula pestovaná už od stredoveku a miestami dokonca zdivela. Vyžaduje teplé, slnečné stanovisko, netrpí chorobami ani škodcami. Výskum sa v súčasnosti zameriava na vyšľachtenie mrazuvzdorných odrôd.

K čomu sa používala predtým: Dula obecná je jedna z najstarších kultúrnych rastlín. Jej plody boli známe v lekárstve aj ako ovocie už v starovekom svete. Jej vedecké meno Cydonia je odvodené od názvu starovekého mesta Kydonu na Kréte, odkiaľ sa dule vyvážali. Dula bola symbolom lásky a plodnosti. V starovekom Grécku patrila k rastlinám patriacim Afrodite. Preto sa verilo, že plody dule majú účinky ako afrodiziakum. Na svadbách sa predávali snúbencom ako symbol zdravia a plodnosti.

O jej rozšírenie do strednej Európy sa zaslúžil Karol Veľký. Významnú úlohu pri šírení tejto dreviny zohrali tiež Arabi. V stredoveku bola hojne pestovaná v kláštorných záhradách, ako liek ju používala napr. Hildegarda z Bingenu. Matthioli vo svojom herbári uvádza, že dula sa dala zohnať celkom bežne a používala sa k zastaveniu akéhokoľvek toku. Matthioli nás presviedča aj o tom, že dula bola veľmi chutným ovocím. Pripája dokonca recept na dulový nápoj a huspeninu. Na začiatku 20. storočia sa zo semien duly pripravoval sliz na ošetrovanie preležanín. Tento liečebný prostriedok s apripravoval iba pre dennú spotrebu, pri skladovaní sa totiž rýchlo kazil. Výťažok zo semien sa používal proti hnačke a pri pľuvaní krvi. Mal svoje využitie v kozmetika, napr. na fixáciu vlasov a v textilnom priemysle pri konečnej úprave hodvábu.

Zber: V septembri sa zbierajú plody, ktoré sú v tomto stave nejedlé. Krájajú sa na lupienky a sušia sa pri umelej teplote do 50 °C. Častejšie sa vo fytoterapii používajú semená, ktoré sú súčasťou mnohých svetových liekopisov.

Obsahové látky: Dužina plodov obsahuje množstvo pektínu, kyseliny, slizy, asi 10 percent cukru (hlavne fruktóza) silice, triesloviny, provitamín A, vitamín C, skupinu vitamínov B, ďalej minerálne látky draslík, vápnik, železo, meď, fosfor a zinok. Semená obsahujú predovšetkým slizové látky (pentózany), olej, amygdalin a triesloviny.

Účinok na organizmus: Plody sú v čerstvom stave nejedlé. Sušené plody sa používajú pri žalúdočných problémoch a bolestiach krku, ďalej proti hnačke a krvácaniu. Semená obsahujú sliz, ktorý chladí a kryje, zmäkčuje a nedráždi sliznicu a pokožku. Uplatňujú sa pri kašli. Semená sa používajú zriedka vnútorne pri žalúdočných a črevných problémoch, obsahujú totiž toxický amygdalín. Zvonku sa používajú omnoho častejšie. V kozmetike pri ošetrovaní drobných poranení, ďalej v ľudovom liečiteľstve pri zápaloch očí, na chladivé obklady. Dulový sliz je súčasťou kloktadiel pri zápaloch ústnej dutiny a hrtanu.

Toxicita a vedľajší účinky: Pozor semená obsahujú toxický kyanogénny glykosid amygdalin!

Ďalší význam: Dule sa, rovnako ako levanduľa, dávajú do prádelníkov. Ich osviežujúca vôňa príjemne prevoňala uložené oblečenie. Odpudzujú tiež hmyz, takže sa môžu dávať do skríň aj proti moľom. V surovom stave sú nejedlé, ale sušia sa a robia sa z nich kompóty, želé, rôsoly a marmelády. Dulová pasta, alebo tiež dulový "syr" bol kedysi obľúbenou pochúťkou. Z dúl sa vyrábalo aj víno a mušt.
Zdroj: Klivia.com
Linka na zdroj: www.klivia.com/ovo-dula.htm
 


späť na zoznam
 


 
ALERGIA - prirodná liečba
01.12.2009 12:44:49
Magická sila dubovej kôry
01.12.2009 12:33:08
Efektívne a netoxické metódy boja s rakovinou
01.09.2009 19:29:01
Výživová (metabolická) liečba rakoviny
01.09.2009 19:23:17
Kyvadlo
24.08.2009 22:24:14
Mladý jačmeň
05.08.2009 21:27:01
Konopné semienko
04.08.2009 19:51:20
PICKLES - KVASENÁ ZELENINA
29.07.2009 20:54:18
DULA
29.07.2009 20:51:06
Kefír
29.07.2009 20:45:24
 
úvod | recepty | články | diskusné fórum | na stiahnutie | kontakt
Redakčný systém cez Webpodpora.sk