O liečebných ako aj magických účinkoch dubu je mnoho správ, ktoré sa prenášali prostredníctvom ústnej tradície. Isto sa k mnohým pridali i magické až zázračné účinky. Okrem obrazového posolstva, ktoré mohol dub ako živá bytosť prosiacemu zoslať, či priamo z neho sňať kliatbu, chorobu, bolesť, ťažkosti, či dokonca zbaviť prenasledovania duchom.
Zo všetkých stromov prináša dub najviac produktov, napr. i malú dubienku. Dubienka sa nosila podobne ako aj dubové listy či halúzky ako ochranný predmet pred bleskom.
Kôra tohoto stromu sa nezriedka používala proti boleniu zubov.
Na liečebné účinky za zbiera kôra, žalude, listy a dubienky na nich (cortex, glandes, folium, galale quercus). Žalude sa zbierajú vtedy keď sa čiašky samé uvoľňujú. Dobre sa usušia, zbavia semenného obalu a upražia sa. Obsahujú škrob, olej, cukry a triesloviny. Droga sa používa pri ťažkých hnačkách a zápaloch nervových uzlín. Pomletím upravených žaluďov sa získava tzv. žaluďové kakao. Tieto nápoje sa pijú proti hnačkám a na posilnenie organizmu.
Čerstvé dubové listy sa prikladajú na ťažko hojace sa rany. Dubienky sú surovinou na výrobu tanínu, ktorý utišuje krvácanie z nosa a z rán, požíva sa do rôznych mastí a kloktadiel.
Olúpaná a dobre usušená dubová kôra má sťahujúci účinok a účinkuje pri žalúdočných a črevných kataroch a pri silných hnačkách. Dubová kôra sa používa aj zvonka. Pripravujú sa z nej rôzne kúpele na omrzliny, popáleniny, hemoroidy, kožné ochorenia, aj proti hubovým ochoreniam. Účinné látky kôry pôsobia dezinfekčne.
Liečivé vlastnosti: Dubová kôra má protizápalové účinky, zastavuje hnačku a krvácanie. Používa sa pri zlom trávení a hemoroidoch. Taktiež sa prikladá na zle hojace sa rany a i proti poteniu.
Dubová kôra má sťahujúci účinok, cievy sa zužujú. Vďaka tomu rýchlo ustupujú zápaly. Okrem uvoľnenia hrtana môžete dubovou kôrou liečiť a krvácanie ďasien a bolesti hrdla.
Príprava
Treba uvariťdve lyžice drobno nasekanej kôry v pol litri vody. Na slabom plameni nechať variť dve hodiny. Precediť
|