úvod recepty články   diskusia na stiahnutie kontakt
 
 
Nepokoušejte se nikdy posoudit něco, o čem nic nevíte. Nekritizujte nikdy něco slovy "Tomu nevěřím!" Je to totéž, jako byste řekli: "Nic o tom nevím a proto je to nesmysl".
Než označíte ně co za správné nebo nesprávné, za pravdivé nebo nepravdivé, nejdříve to prověřte. Zkušenost je daleko cennější než všechny řeči na světě.
Dr. Walker
hľadať:
 
 
 
 
 • 28.07.2009
  môžete si vypočítať svoje BMI a BMR index
 • 16.05.2009
  spúšťame diskusné fórum na FreshFood.sk
 • 05.05.2009
  spúšťame portál FreshFood.sk


 
 

-
Upozorni známeho na článok
ALERGIA - prirodná liečba

Stávajú sa jedným z najčastejších ochorení ľudí vo vyspelých krajinách. Však sa aj zaraďuje medzi civilizačné choroby. Niektorou formou alergie dnes trpí vyše štvrtina ľudí. Najznámejšia je asi senná nádcha a na ňu nadväzujúca astma. Menej známe, ale nie menej rozšírené, sú rôzne potravinové alergie a alergie na rôzne chemické látky. Väčšinou ani nevieme, prečo sa nám zhoršuje stav kože, nie je nám dobre od žalúdka, alebo nás bolí hlava. Otázkou však ostáva, čo s tým. Názorov a rôznych liečebných metód s rôznou účinnosťou je mnoho.

 

Najrozšírenejším pohľadom na problematiku alergií je ten, ktorý považuje za príčinu alergie konkrétny alergén vyvolávajúci alergickú reakciu. Snahou je potom vyhnúť sa styku s ním, alebo aspoň utlmiť alergickú reakciu.

A tak sa vyhýbame určitým potravinám, odporúča sa v peľovom období čo najmenej chodiť von, používajú sa antialergické materiály a v extrémnom prípade sa napríklad vytínajú vzrastené topole, ktoré predstavujú dosť veľkú časť zelene v Petržalke. Samozrejme, aj to je riešenie a keď nie je naporúdzi nič lepšie, je to príjemnejšie, než alergický záchvat. Zamieňa sa tu ale následok s príčinou. Na vine alergickej reakcie nie je samotný alergén, ktorý je až na niektoré chemikálie úplne bežnou súčasťou nášho prostredia alebo dokonca stravy. Mali by sme sa skôr pýtať, čo spôsobilo neprimeranú reakciu imunitného systému. Hlavnými faktormi spôsobujúcimi buď jeho oslabenie a následnú náchylnosť na rôzne ochorenia, alebo naopak, zvýšenú precitlivenosť sú:

 • znečistenie prostredia
 • strava
 • stres

O rôznych cudzorodých látkach pôsobiacich na nás nepriaznivo, či už zo vzduchu, z vody alebo stravy, sa vie už pomerne veľa. Stále viac sa ale začína hovoriť aj o elektromagnetickom "znečistení". Okrem všadeprítomných rádiových a televíznych vlnení sme priamo zasahovaní televíziou, počítačom alebo mobilným telefónom. Len postupne sa začíname dozvedať, čo to robí s naším telom, imunitou a psychikou.

Iným významným faktorom je strava. A to nielen kvôli obsahu rôznych nežiaducich látok, ale aj kvôli samotnému zastúpeniu rôznych potravín. Dnešný trend polotovarov, rýchleho občerstvenia a energy drinkov, spolu s celkovo veľkým zastúpením živočíšnych produktov, nášmu imunitnému systému príliš nepomôže.

Už spomínaná strava odráža zrýchlený životný štýl. Podpisuje sa na vzniku stresu. Aj keď stres je v podstate prirodzená a v zásade neškodná reakcia organizmu na výnimočné podmienky, dlhodobý stres pôsobí značne nepriaznivo. Náš organizmus, a s ním jeho imunitný systém, je v podstate dlhodobo v stave pohotovosti, a to ho podstatne rýchlejšie vyčerpáva.

Pozrime sa teraz, kde sa najviac alergie prejavujú. Sú to hlavne dýchacie orgány a koža. Ak si pozveme na pomoc čínsku medicínu, zistíme, že všetky tieto orgány súvisia s okruhom pľúca - hrubé črevo. Tu dostávame tretiu súvislosť alergií, a tou je zažívací systém. Ak ho dlhodobo bombardujeme škodlivinami z našej stravy a nedokáže sa dostatočne prečisťovať, prejaví sa to buď problémami s dýchacím ústrojenstvom (čo je iného nádcha a kašeľ ako snaha o to dostať škodliviny z tela), alebo rôznymi vyrážkami a ekzémami. Preto by bolo účinnejšie, než skúšať rôzne masti proti ekzémom, upraviť svoju stravu.

Ak pôjdeme ešte hlbšie k jadru problému, dostaneme sa do sveta našich emócii. Najprv si povedzme niečo o jeho fungovaní a na pomoc si zavoláme Kineziológiu s jej barometrom správania. Mapuje naše základné emócie a ukazuje súvislosti medzi nimi.

Na vedomej úrovni poznáme tieto základné dvojice emócii:

 • Prijatie - Antagonizmus
 • Ochota - Hnev
 • Záujem - Mrzutosť (odpor)

Po asi mesiaci sa určité naladenie dostáva do podvedomia a ovplyvňuje naše správanie bez našej vedomej kontroly. To sú všetky spodné prúdy, ktoré spôsobujú, že sa často čudujeme, ako sme to vôbec reagovali. Dominantné sú tieto emócie:

 • Nadšenie - Nepriateľstvo
 • Sebaistota - Strach zo straty
 • Rovnosť - Žiaľ a pocit viny

Po asi siedmich rokoch sa určité dominantné naladenie začína prejavovať na fyzickej úrovni. Základnými emóciami sú:

 • Naladenie - Ľahostajnosť
 • Jednota - Odlúčenie

A tu máme korene všetkých záhadných ochorení, ktoré nás začnú sužovať. Na základe nášho vnútorného naladenia si vyberáme stravu, barličky ako tabak, alkohol, drogy, prostredie a ľudí, s ktorými sa stýkame. To sa potom začne prejavovať na našom zdravotnom stave. Takže pravdu majú súčastne aj tí, čo tvrdia, že choroby sú psychického pôvodu, ale aj tí, čo tvrdia, že za to môže životospráva a prostredie, v ktorom žijeme. Platí to podľa všetkého aj o infekčných ochoreniach. Čo vieme o tom, prečo sa niekto nakazí a prečo iný nie? Len hygienou to asi nebude. O vplyvoch na imunitný systém sme si už niečo povedali.

Ale vráťme sa späť k alergiám. Každá z dvojíc emócii sa prejavuje v určitej časti tela. Záujem - Mrzutosť (odpor) v hornej časti hrudníka (dýchacie ústrojenstvo) a v dolnej časti brušnej dutiny (hrubé črevo). A čo iného je vlastne alergická reakcia, než odpor a v konečnom dôsledku skrytá forma agresie. Môžete namietať, že veľa ľudí, ktorí trpia alergiami, nie sú vôbec agresívni. Ide však práve o potlačenú agresiu, ktorá sa prejavuje na fyzickej úrovni. A keďže sme túto agresivitu vytlačili zo svojho vedomia, začína sa prejavovať neprimeranou reakciou tela na niektoré bežné súčasti nášho prostredia. Ak sa bližšie pozrieme, na čo sme alergickí, môžeme postupne aj dešifrovať, čo tieto látky predstavujú:

Peľ - súvisí s rozmnožovaním a plodivou silou. Naznačuje teda rozpor v oblasti sexuality a jej potláčanie. Zvieracia srsť - ide tu hlavne o rozpory s pudovou, inštinktívnou stránkou nás samých a o potlačenie zvieracej stránky nášho bytia. Mačka - charakteristická je pre ňu prítulnosť, poddajnosť, ale aj vypočítavosť. Alergia naznačuje rozpor so ženskosťou a ženskou sexualitou. Pes - jeho správanie je ostrejšie a často nesie známky agresivity. Je tu teda rozpor s agresivitou v okolí, alebo tiež v konečnom dôsledku s mužnosťou a mužskou formou sexuality. Kôň - svojou živelnosťou predstavuje hlavne pudovosť a živočíšnosť v nás samotných. Prach - inak povedané špina. Predstavuje odpor k všetkému nečistému a temnému naokolo, ale aj v nás samotných.

Človek je teda alergický na určitý druh trávy, potravinu alebo zviera, ale v konečnom dôsledku ide len o prejav precitlivenosti voči určitej stránke svojho bytia, na určitú formu správania, alebo niektorého človeka v jeho blízkosti. Často sa podobným spôsobom prejavujú rôzne konflikty v rodine, práci a podobne. Môže to aj byť konflikt s určitou spoločenskou skupinou alebo smerovaním spoločnosti. Nevšimli ste si, že medzi ľuďmi pohybujúcimi sa okolo ekologického hnutia má veľká časť problém s chronickou nádchou alebo alergiou?

Vo všeobecnosti ide o potláčanie určitej stránky nás samotných, ktorú považujeme za "zlú", nečistú a neprijateľnú. Stávame sa takto síce zdanlivo "lepší", čistejší, ale zároveň sa vzďaľujeme od reality, od skutočného života. Pravidlá a predstavy sa stávajú dôležitejšie, než samotné žitie. Robíme to ako jednotlivci, ale aj ako celá spoločnosť. Preto sa niet čo diviť rastúcemu počtu alergií. Nebolo by lepšie úprimne sa pozrieť aj na svoje bytie v celej jeho šírke? Prijať aj nižšie zložky svojej prirodzenosti, ktoré nie sú v podstate až tak zlé, ako sa nás snaží presvedčiť naša spoločnosť, náboženstvo, ideológia... A keď postupne budeme zisťovať, čo sa v nás skrýva, môžeme aj začať premieňať tieto tienistejšie (inak povedané aj neznáme) stránky na niečo, s čim budeme viac spokojní a čo nám umožní lepšie žiť. Je to asi obtiažnejšie, ako riešiť alergiu liekmi, ale riešenie je trvalé a postihuje príčinu. Nájdeme pritom väčšie porozumenie so sebou samým, ako aj so svojím okolím. Môžeme rozmotať skryté problémy, ktoré nám roky znepríjemňovali život a skryto ovplyvňovali naše správanie. Je to cesta často bolestná, ale pritom oslobodzujúca.

Môže nám pritom pomôcť už spomínaná kineziológia, konštitučná homeopatia, aktivizujúca samoliečiace procesy, čínska medicína, systémovo riešiaca energetickú nerovnováhu v tele a mnoho ďalších techník. Najdôležitejšie je však naše odhodlanie pozrieť sa aj na tienisté stránky seba samého.

Na stres existuje okrem spomalenia tempa života viacero podporných techník. Na okamžité uvoľnenie je účinné pomalé hlboké dýchanie a preorientovanie sa od problémov na niečo príjemné a upokojujúce. Na celkové uvolnenie je pre duševne činných ľudí najúčinnejší pobyt v prírode, fyzický pohyb a manuálna práca. Z vlastnej skúsenosti zisťujem, že keď sa mi už zavára mozog, tak potrebujem ísť niekde von, alebo sa previezť na bicykli. Môžete si povedať, že na to nemám čas, veď preto mám ten stres. Lenže po takomto odreagovaní sa je aj výkonnosť vyššia a hlavne je človek pri práci pokojnejší. Proti stresovo pôsobia aj potraviny s vysokým obsahom vitamínov skupiny B (kvasnice, obilné klíčky, strukoviny...)

Imunitný systém môžeme tiež posilniť viacerými prostriedkami. Veľmi účinnou je Echinacea purpurová, inak pestovaná v záhradách ako rudbeckia (viac na vedľajšej strane). Takisto propolis účinkuje na rôzne zápaly, podporuje imunitný systém a pri vonkajšom použití lieči niektoré ekzémy a lupienku (zriedený).

Pomôcť môžu tiež detoxikačné kúry. Červená repa posilňuje organizmus a pôsobí pri viacerých ochoreniach, vrátane nádorových. Kúra trvá 6 a viac týždňov a pije sa 1/3-1/2 litra šťavy denne. Na organizmus pôsobí aj jablková alebo hroznová kúra. Konzumuje sa 10 dní až 3 týždne asi 1 kg ovocia denne s obmedzením ostatnej stravy. Silný očistný účinok má aj surová strava. Dokázané sú liečebné účinky pri širokom spektre chorôb.

Možnosti, ako začať robiť niečo so svojou alergiou, je veľa a na rôznych úrovniach. Je len na nás, či chceme naozaj niečo pre seba (ale zároveň aj pre iných) urobiť, alebo sa budeme spoliehať, že bude naše problémy za nás riešiť niekto iný.

Ondrej Végh

Zdroje:

Krížovka života - J. Jonáš Skrytý význam nemocí

K. Tepperwein
Nemoc jako cesta

T. Dethlefsen, R. Dahlke
Věčně zelené naděje

J. A. Zentrich, J. Jonáš
a mnoho iných bytostí, ktoré sú nam v každom okamžiku nápomocné, ak o to požiadame...

http://www.kruhzivota.sk

 


 


 


späť na zoznam
 


 
ALERGIA - prirodná liečba
01.12.2009 12:44:49
Magická sila dubovej kôry
01.12.2009 12:33:08
Efektívne a netoxické metódy boja s rakovinou
01.09.2009 19:29:01
Výživová (metabolická) liečba rakoviny
01.09.2009 19:23:17
Kyvadlo
24.08.2009 22:24:14
Mladý jačmeň
05.08.2009 21:27:01
Konopné semienko
04.08.2009 19:51:20
PICKLES - KVASENÁ ZELENINA
29.07.2009 20:54:18
DULA
29.07.2009 20:51:06
Kefír
29.07.2009 20:45:24
 
úvod | recepty | články | diskusné fórum | na stiahnutie | kontakt
Redakčný systém cez Webpodpora.sk