úvod recepty články   diskusia na stiahnutie kontakt
 
 
Nepokoušejte se nikdy posoudit něco, o čem nic nevíte. Nekritizujte nikdy něco slovy "Tomu nevěřím!" Je to totéž, jako byste řekli: "Nic o tom nevím a proto je to nesmysl".
Než označíte ně co za správné nebo nesprávné, za pravdivé nebo nepravdivé, nejdříve to prověřte. Zkušenost je daleko cennější než všechny řeči na světě.
Dr. Walker
hľadať:
 
 
 
 
  • 28.07.2009
    môžete si vypočítať svoje BMI a BMR index
  • 16.05.2009
    spúšťame diskusné fórum na FreshFood.sk
  • 05.05.2009
    spúšťame portál FreshFood.sk


 
 

-
Upozorni známeho na článok
5 Tibeťanov

Jedným z najúspešnejších cvičení, ktoré bolo na západ importované a „udomacnené“ je cvičenie pod názvom 5 tibeťanov, ktoré priniesol z Tibetu plukovník Peter Kelder. Vo svojej knihe sa autorovi podaril napísať tak krásny motivačný úvod, že len veľmi málo čitateľov nebude v pokušení si to vyskúšať prakticky.

 

5 tibeťanov je staré tantrické cvičenie prinesené a modifikované Tibeťanmi.

Ľudia majú rôzne motívy k činnosti a preto z nasledujúcich motívov, prečo by človek mal skúsiť toto skvelé cvičenie nech si každý vyberie to ktoré ho zláka najviac:

• Je to cvičenie , ktoré harmonizuje fungovanie čakier, ktoré priamo riadia činnosť žliaz s vnútorným vylučovaním a tým harmonizujú všetky procesy tela.

• Je to cvičenie, ktoré pomôže nadobudnúť stratené zdravie

• Je to cvičenie po ktorom /pravidelne/ sa človek javy mladšie vzhľadom k svojmu kalendárnemu veku.
Každá čakra má priamy vplyv na niektorú žľazu s vnútorným vylučovaním a hormóny riadia proces starnutia. Za 5 až 9 týždňov sa dá vypracovať až na konečný počet 21 opakovaní z každého cviku. Ak budete každý deň cvičiť týchto 21 opakovaní, Vaše telo bude mať trvalo energiu 25 ročného človeka

Základným pravidlom je, aby ste cvičili len toľko a len tak, aby vám to bolo príjemné. Aj keď je každé cvičenie účinné aj samo osebe, ideálne je robiť ich všetky za sebou. Cvičte každý deň, ráno alebo večer, nezaberie vám to viac ako desať až dvadsať minút. Rity sú jednoduché a môžete ich robiť bez ohľadu na vek. Každý cvik opakujte vždy len toľkokrát, kým sa cítite dobre. Tiež sa nemusíte trápiť, ak neviete niektorý cvik hneď zacvičiť správne. Pozitívne účinky má aj tak. Pred cvičením by ste si mali ponaťahovať svaly a šľachy, rozhýbať kĺby. Krúžte zápästiami, plecami, otáčajte hlavou do strán, urobte niekoľko drepov. Ak vám je niektorý cvik nepríjemný a nechcete ho robiť, môžete ho vynechať. Na výsledky síce budete čakať dlhšie, lebo cviky sa vzájomne dopĺňajú, ale dočkáte sa. Neskôr, keď sa vám forma zlepší, vyskúšajte cvik znovu. „Tibeťania“ vyvolávajú zmeny v tele, a preto môžete spočiatku pociťovať bolesti v kĺboch, štípanie pri močení, ale aj to, že pot výraznejšie zapácha. Je to normálne a tieto prejavy dokazujú, že telo sa zbavuje toxických látok. Nepotláčajte ich liekmi ani neutekajte k lekárovi. Do týždňa by mali samy odznieť. Sú registrované prípady ľudí, ktorým sa vo vysokom veku zlepšil zrak, tak že odložili okuliare, stmavli im prešedivelé vlasy, stratili sa im starecké škvrny na koži, vyliečili sa z ekzémov a mnohých ďalších chorôb. 5 tibeťanov je protistresové cvičenie, liečenie depresie bez liekov, regeneráciu celého tela a cviky na štíhlejšiu postavu.

Už po prvom týždni cvičenia pocítite prílev vnútornej životnej energie, nebudete cez deň unavený, nebudete potrebovať kávu a budete výkonný až do neskorej noci.

Ako na to:
Dýchajte plynulo, pomaly a čo najhlbšie.
Prvý týždeň cvičte len 3 opakovania z každého cviku, druhý týždeň 5 opakovaní, potom 7, 9, 11, ..., 21. 21 opakovaní stačí.
Cvičte každý deň, ak chcete pocítiť účinok cvičení naplno.
Medzi jednotlivými sériami cvikov môžete robiť krátke prestávky na pár hlbokých nádychov.
Pri NÁDYCHU si predstavte, že ťa napĺňa pocit blaženej spokojnosti.
Pri VÝDYCHU si predstavte, že sa stráca všetko napätie zo svalov, cítite sa uvoľnený.
Zapoj do regenerácie svojho tela aj mozog. Predstavujte si že si mladý, silný a krásny a mozog Vám to splní.
 

1. Tibeťan


Východisková poloha :

Postav sa a rozpaž ruky rovnobežne s podlahou.


Otáčaj sa v smere hodinových ručičiek. 1 cvik = 1 otáčka.

Ak chceš zmenšiť pocit závratu, nájdi si bod pred sebou. Pri otáčaní sa snaž udržať na ňom pohľad čo najdlhšie (keď sa bod pri otočení stratí z dohľadu, rýchlo otoč hlavu aby si znovu mohol sledovať daný bod).

 


UVOĽNENIE (po ukončení série) :

Ostaň stáť s rozkročenými nohami, vystri ruky pred seba, spoj dlane v úrovni hrudnej kosti a pozeraj na palce. Pomôže ti to získať rovnováhu.

2. Tibeťan


Východisková poloha :

Ľahni si na podložku, na chrbát. Vystri ruky pozdĺž tela, dlane smerom k zemi, prsty vedľa seba.


Pri NÁDYCHU zdvihni hlavu a tlač bradu na hrudník. Súčasne zdvihni nohy do zvislej polohy. Chrbát ostáva celý na podložke (najmä dolná časť).

Ak sa dá natiahni nohy smerom k hlave. Kolená by mali byť vystreté.

Ak trpíš nadmerným prehnutím bedrovej chrbtice (hyperlordóza), zohni kolená, a až z tejto polohy dvíhaj nohy. Pri spúšťaní nôh tiež najprv zohni kolená a potom spusti nohy na zem a na zemi vystri nohy.


Pri VÝDYCHU pomaly polož hlavu na zem a súčasne spúšťaj nohy na zem.

 

Slabé telo oslabuje ducha. (Jean-Jacques Rousseau)
 


3. Tibeťan


Východisková poloha :

Kľakni si so vzpriameným telom. Opieraj sa o prsty na nohách. Rukami sa chyť za stehná (alebo si ruky opri o hrebeň bedrovej kosti vzadu).


Skloň hlavu dopredu, bradu pritlač na hrudník.


Pri NÁDYCHU opatrne zakloň hlavu aj chrbticu dozadu (ohýbaj len hrudné stavce nie bedrá). Opieraj sa o rukami o stehná.

Zakloň sa len tak ďaleko ako ťa chrbtica pustí, nerob to násilne, lebo si ublížiš. Pri zakláňaní udržuj napäté svaly v oblasti chrbtice, najmä na krku, aby nedošlo k poškodeniu chrbtice.


Pri VÝDYCHU sa vráť do východiskovej polohy (vzpriamená poloha).

4. Tibeťan


Východisková poloha :

Sadni si s nohami vystretými dopredu, chodidlá asi 30 cm od seba, telo vzpriamené (vzpriamená napnutá chrbtica), ruky polož dlaňami na zem vedľa zadku.


Skloň hlavu dopredu, bradu pritlač na hrudník.


Pri NÁDYCHU pomaly zakloň hlavu a zároveň dvíhaj telo na vystretých ramenách.

Trup a stehná budú rovnobežné so zemou, ruky a lýtka sú kolmo na zem (vyzeráš ako stôl).


Na chvíľu napni všetky svaly v tele, ale nezadržiavaj dych.


Pri VÝDYCHU sa vráť do východiskovej polohy. Narovnaj chrbticu.

 
Nikto nie je slobodný, ak je otrokom tela. (Lucius Annaeus Seneca)
 
5. Tibeťan


Východisková poloha :

Ľahni si na zem tvárou smerom k zemi, opri sa o vystreté ruky, prsty na nohách sú zohnuté. Ruky aj nohy sú od seba vzdialené asi 60 cm (na šírku ramien), ruky aj nohy sú vystreté. Chrbtica je prehnutá nadol. Napni sedacie svaly aby sa chránila bedrová časť chrbtice. Cvik vykonávaj naboso na protišmykovej podložke (na kachličkách, parketách, nie na koberci), aby sa energia nespotrebovala na udržiavanie rovnováhy.


Opatrne zakloň hlavu čo najviac dozadu.


Pri NÁDYCHU zdvihni telo v bokoch aby vytvorilo obrátené písmeno "V". Súčasne skloň hlavu dopredu, bradu pritlač na hrudník.


Pri VÝDYCHU nechaj klesnúť telo do východiskovej polohy.

Klesaj čo najhlbšie, takmer až po zem (len ak si pokročilý cvičenec).

 

 


 


späť na zoznam
 


 
ALERGIA - prirodná liečba
01.12.2009 12:44:49
Magická sila dubovej kôry
01.12.2009 12:33:08
Efektívne a netoxické metódy boja s rakovinou
01.09.2009 19:29:01
Výživová (metabolická) liečba rakoviny
01.09.2009 19:23:17
Kyvadlo
24.08.2009 22:24:14
Mladý jačmeň
05.08.2009 21:27:01
Konopné semienko
04.08.2009 19:51:20
PICKLES - KVASENÁ ZELENINA
29.07.2009 20:54:18
DULA
29.07.2009 20:51:06
Kefír
29.07.2009 20:45:24
 
úvod | recepty | články | diskusné fórum | na stiahnutie | kontakt
Redakčný systém cez Webpodpora.sk