Lotosový kvet je jeden z trvalých symbolov budhizmu. Kvet vyrastá z bahna na dne jazera, ale stúpa nad hladinu, kde sa rozvíja do nádherného kvetu, ktorý už viac nie je poškvrnený bahnom.
To je symbolom osvietenia a vychádza zo zmätku a rozpakov našej mysle, až do úplného otvorenia múdrosti a súcitu. Tak isto je to v súlade s legendou, podľa ktorej bol Guru Rimpoche zrodený v lotosovom kvete.
Podľa starovekých egyptských mýtov bol lotos prvou bytosťou na Zemi. Povstal z prvotných vôd a svetla. V jednom z mýtov o stvorení sveta sa egyptský boh Ra objavuje ako dieťa vznášajúce sa na hladine vôd práve v lotosovom kvete.
Lotos sa v Egypte stal symbolom Slnka.
BBol tiež ztelesnením boha Nefertema, ktorý je zobrazovaný, ako vstáva z lotosového púčika. Podrobne o lotose pojednáva Egyptská kniha mŕtvych. Ako uvádza, je lotos jednou z podob, do ktorých sa môže mŕtvy človek prevteliť. Spolu s papyrusom bol lotos symbolom jak Dolného, tak Horného Egypta. Dnes je možné vidieť voľne rastúci papyrus i lotosy, symbolické rastliny faraónov, v parku káhirského múzea.
Lotosové kvety sú zobrazené v staroegyptských chrámoch i hrobkách, nájdeme ich ako vlysy na stavbách a a na stĺpoch starovekého Egypta i na novodobých stavbách.
Napríklad moderná 186 metrov vysoká káhirská veža má podobu lotosu.
V Egypte išlo predovšetkým o biely lotos (Nymphaea lotus), prípadne o jeho modrú formu (Nymphaea caerulea.) Je otázkou, či bol lotos iba symbolom krásy, čistoty a ztelesním bohov, alebo či bol pri náboženských rituáloch inhalovaný k navodeniu zmeneného stavu vedomia.
V tejto súvislosti môžeme pripomenúť nápis z helenistického chrámu boha Hora v Efdu: "Keď pozrieš na jeho krásu (lotosu), do očí ti vstúpi mocná sila. Keď privoniaš, tvoj nos sa rozšíri." Je to pokladané za popis čuchania halucinogennej látky.
Má široké použitie v čínskej medicíne:
čistí a vyživuje pleť
detoxikuje
chladí horkosť
pôsobí protizápalovo
vyživuje pečeň
čistí zrak
zvyšuje obranyschopnosť organizmu
Tradične sa pridáva do zelených čajov.
|